Jana Oidermaa on kogenud linnupidaja, kel on praegu kodus mitu viir- ja kaks hallpapagoid, amatsoonpapagoi ja nümfkakaduu. Tema algatusel loodi Facebookis linnupidajatelePapagoide grupp, paljud eestimaalased elasid kaasa papagoi Carolyna päästeoperatsioonile, kes kolm aastat loomapoes oma kodu ootas. Naine lunastas heade inimeste abil imeilusa amatsoonpapagoi välja. Linnuarmastaja on aga mures, sest papagoisid võetakse lemmikuteks aina rohkem. Paljudel juhtudel pettutakse, sest linnu käitumine ei vasta inimese ootustele. Koondasime koos ­Janaga siia peamised eksiarvamused, mis toovad paksu pahandust.

Põhiliselt on lind puuris ega saa midagi paha teha.

Papagoi nagu sisustuselemendi puuri lukustamine pole lahendus. Iga eksootiline linnuliik peab saama korra päevas tiibu sirutada. Lind vajab tegevust ka väljaspool puuri. Paraku võib ta puurist väljas olles teha palju pahandust, mis inimestele ei meeldi, näiteks närida tapeeti või nokkida seina ühe väikese augu. Või mitu. Seina- ja põrandaliistud ning mööblinurkade ümaraks närimine pole mingi küsimus. Närimine kuulub papagoide loomulike vajaduste hulka.

Ka kõige sõbralikumad linnud võivad vahel hammustada. See on samuti üks papagoide loomulikke omadusi, mida võiksid eelkõige silmas pidada lastega pered. Lind võib hammustada väga ootamatult ja tekitada tunde, et temaga on probleem, kuid tegelikult võib asja tuum seisneda hoopis muus. Mitte kunagi ei tohi lemmikut hammustamise eest karistada – ta ei hammusta mitte kunagi põhjuseta!

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht