Normaalne kehatemperatuur on täiskasvanul kaenla alt mõõtes kuni 37,0, lastel kuni 37,3 kraadi. Seejuures tasub teada, et varahommikul on kehatemperatuur alati madalam, õhtupoolikul, mil inimene aktiivsem, alati kõrgem.

Millal tuleb palavikku alandada?

Kui kehatemperatuur on alla 38 kraadi, võiks esmalt proovida juua võimalikult palju jahedaid vedelikke ja puhata.

Üldiselt ei peaks täiskasvanud palavikku alandama, kui see pole kõrgem kui 39,0 kraadi – palavik on organismi kaitsereaktsioon, mille foonil hävivad haigusetekitajad organismis kiiremini.

Eakate ja lastega on lood pisut teist­sugused – neil tuleks hakata palavikku alandama siis, kui temperatuur tõuseb üle 38,5 kraadi ja sellega kaasneb kehv enesetunne, näiteks pea- või lihasvalu.

Temperatuuri tõusul üle 38,5 kraadi on lastel ja eakatel palaviku alandamine juba lausa vajalik, sest pärast seda võib palaviku tõus olla nii kiire, et sellele ei pruugi enam õigeaegselt reageerida ning laps võib kaotada teadvuse või saada krambid. Palavikukrambid tekivad kõige sagedamini kuuenda elukuu ja neljanda eluaasta vahel, mil aju on palaviku tõusule tundlikum kui hilisemas eas. Vahel on eelsoodumus krampideks ka perekondlik.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht