Veenilaiendeid ehk arstide keeli varikoosi esineb väga sageli, uuringute andmetel isegi kuni 64 protsendil inimestest. Enamasti tekib varikoos hormonaalse kõikumise või geneetilise eelsoodumuse tõttu. Nii näiteks näitasid ühe Prantsusmaal tehtud uurimuse tulemused, et veenilaiendid tekivad 90protsendilise tõenäosusega inimesel, kelle mõlemal vanemalgi on veenilaiendid olnud.

Mine kontrolli!

Veenilaiendite tekkimist ära hoida ei saa, ent haiguse süvenemist on võimalik aeglustada ja vaevusi leevendada. Loomulikult tasub esmase diagnoosi saamiseks pöörduda alati perearsti poole, kes suunab sind vajadusel edasi veenidiagnostikasse, kus antakse ülevaade jalaveenide olukorrast ja otsustatakse edasise ravi vajalikkus.

Samas tasub teada, et spetsiaalset veenidiagnostikat on võimalik teha ka mitmes apteegis, näiteks Kondivalu apteegis Rakveres, Viru keskuse Apothekas Tallinnas ja Tasku apteegis Tartus. «Jalaveenide tervislik seisund aitab hinnata veenilaiendite tekkeriski. Kui risk on olemas, jagavad apteekrid nõu, kuidas veenilaiendite süvenemist ära hoida. Kui jalgades on tunda valu, esinevad krambid, tursed või näiteks raskustunne, saab veenidiagnostika abil hinnata, kas nende sümptomite põhjuseks võivad olla veenilaiendid. Kogenud apteeker oskab diagnostika läbinutele soovitada, mida ette võtta, et haiguse süvenemist aeglustada,» julgustab Valge kõiki veenilaienditega hädas olevaid inimesi nimetatud apteekides neli eurot maksvat teenust kasutama.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht