Angelikat (47) tabas rinnavähk ootamatult. Suguvõsas polnud rinnavähki kunagi esinenud ja ta imetas mõlemat last kaua. Sestap ei osanud ta selle võimalusega kriipsuvõrdki arvestada. Hoopis vastupidi – ta oli kuulnud, et rinnaga imetamine kaitseb rinnavähi eest.

Ometi mäletab naine selgelt, kuidas ta üle kahe aasta tagasi rinnast tüki avastas. Ja oli tõsiselt šokeeritud. Angelika otsustas, et pead ta liiva alla ei peida ja läks kohe arstile. Arstid kinnitasid naise kahtlusi ja ta saadeti kiiresti uuringutele. Septembris sai ta esimese keemiaravi.

Südamepuudulikkus lükkas ravi edasi

«See, mida ma varem keemiaravi kohta lugesin, oli õudne. Otsustasin aga kohe, et minu jaoks on vähktõbi nagu nohu – ma saan sellest lahti,» räägib Angelika. Naine ei heitnud meelt, sest tegelikkuses on rinnavähk ravitav, kui see avastatakse õigel ajal, nagu temaga juhtus. Naine panebki kõigile südamele, et kurvastama pole mõtet jääda – olgu tõbi kui tahes raske, rõõmsat meelt ei tohi kaotada. Positiivsus aitab paranemisele kaasa.

Ilmselt rõõmsameelsus aitas, sest vastupidiselt loetule ja kuuldule sujus keemiaravi hästi ning naine tundis energiat kogu aeg juurde tulevat. «Küllap sulle miskit jõujooki süstitakse,» aasis teda ka sõbranna. Tõsi, päris lust ja lillepidu see protseduur polnud, sest seitsmenda keemiaraviprotseduuri ajaks sai Angelikal jaks otsa ja ta tundis väsimust.

Naine on veendunud, et positiivsus aitas ta üle ka ootamatult avastatud südamepuudulikkusest. See haigus avastati Angelikal juhuslikult, enne vähi­lõikust. Õnneks on Eesti arstid igati tasemel ja nende asjatundlik ravi mõjus kiirelt – esialgu edasi lükatud vähioperatsioon toimus lihtsalt kuu aega hiljem.

Möödunud aasta aprillis kinnitas arst, et Angelika on vähist täielikult puhas. Siis tundis ta end küll kõige õnnelikuma inimesena maailmas. Tunneb siiani.

Kui seni silus Angelika välja­nägemist push-up-rinnahoidjatega, mis varjasid ühe rinna puudumise täielikult, siis praegu on tal käsil rinnataastusoperatsioon. «Eestis on hea elada. Paljud väga keerulised ja kallid protseduurid on tasuta!» kiidab ta.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht