Daniel Ortega (71) oli omal ajal tuntud vasakpoolne poliitik, kes võitles pikki aastaid Nicaraguat valitsenud president ­Somoza diktatuuri vastu. Ka tema abikaasa Rosario (66) ei jäänud mehele alla. Naine kuulus samuti vasakpoolsesse partisaniliikumisse ja osales aktiivselt revolutsioonilistes sündmustes. Ta pidi mõnda aega istuma vangis, seejärel elas ka välismaal.

Siiski jätkus Rosariol revolutsioonilise tegevuse kõrval aega ka hariduse omandamiseks. Ta õppis Managua ülikoolis filoloogiks ja tõlkijaks, misjärel töötas mõni aasta keeleõpetajana. End Suur­britannias ja Šveitsis täiendanud Rosariot võib nimetada polüglotiks, sest peale hispaania emakeele räägib ta veel inglise, prantsuse, itaalia ja saksa keelt.

Esijoones on Rosario tuntust kogunud luuletajana, pühendudes sellele suuremal määral pärast 1972. aasta katastroofilist maavärinat, milles hukkus ka ta enda poeg. Naise esimesed luuletused jõudsid ajakirjandusse juba 1974. aastal ja üsna pea hakkasid ilmuma ka luuleraamatud. Rosario kutsus kokku kunstiinimeste ühenduse, mis hakkas loometöö kõrval tegelema ka poliitilise agitatsiooniga. «Maha Somoza diktatuur!» oli nende peamine loosung.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht