Nepal oli veel hiljaaegu kuningriik, mistõttu Bidhya Devi ­Bhandari (56) sai 2015. aasta oktoobris alles teiseks presidendiks riigi ajaloos ja esimeseks naiseks sel ametikohal. Varem oli teda kahel korral valitud kommunistliku partei aseesimeheks, enne presidendiks saamist oli ta olnud kaitseminister. Ka Nepali naisteliidu juhtimine oli pikka aega tema õlul. Parlamendi 549 liikmest hääletas Bidhya presidendiks valimise poolt 327. «Minu peamine eesmärk on riigi moderniseerimine,» teatas vastne president.

 

Kommunismipisik abikaasalt

Bidhya Devi Bhandari ja tema abikaasa Madan Kumar Bhandari näol oli omal ajal tegemist kuulsate inimeste ja ka oma­pärase paariga. Kõigepealt on erakordne see, et Nepali president on kommunist.

Esimest korda puutus Bidhya poliitikaga kokku juba seitsmendas klassis, kui jäi kuulama oma vanaisa ja onu vestlusi kommunistlikust ülestõusust mõisnike ning ebaõiglase süsteemi vastu. Tulihingeline kommunist sai temast siiski tudengipõlves oma tulevase abikaasa mõjul. Abielludes 20aastaselt kümme aastat vanema Madaniga, kes oli kommunistliku partei liider, hakkas nainegi poliitikaga tegelema.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht