Kui depressiooni puhul on tüüpilised tunnused elurõõmu kadumine, energia ja toimetulekuvõime vähenemine, siis selle haiguse nn naeratava versiooni puhul võib inimene paista rõõmus, tegus ja igati edukas. Tegelikult on see mask. Sellise ebatüüpilise depressiooni puhul ei pruugi inimene ise üldse aru saada, mis tema hinges toimub. Ta võib ka peljata oma tegelikku seisundit teistele välja näidata ja pingutab igal võimalikul moel, et seda ei juhtuks.

Naeratava näo taga võib peituda masendus- või tühjustunne, üksindus, meeleheide või hoopis seletamatu emotsionaalne tuimus ja rahulolematus. Võib aga olla lihtsalt pidev ebamäärane tunne, et kõik on kuidagi valesti. Et raske on millelgi mõtet leida, elus puuduvad värvid – kuigi kõik ümberringi pulbitseb.

Kuna meeleheidet püütakse kõrvale suruda, väljendub depressioon une- ja keskendumishäiretes, seletamatus pidevas pingesolekus, ärrituvuses ja ärevuses. Levinud on psühhosomaatilised kaebused nagu väsimus, seletamatud peavalud, surutustunne, seedeprobleemid, seinast seina kõikumised söögiisus, seksisoovi langus. Elatakse küll aktiivset ja põnevat elu, aga midagi tõeliselt ei naudita.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht