Siiani on kõik Mongoolia esileedid olnud avaliku elu tegelased ja nende kohta on jagatud piisavalt infot, fotodest rääkimata. Praegune olukord erineb kardinaalselt. Uue presidendi eraelust ja perekonnast teatakse väga vähe, mis on kohalikke tavasid ja traditsioone arvestades üsna erakordne. Isegi esileedi nime kohta on liikvel kaks versiooni.

Tundub, et eelmisel kuul presidendiks saanud Khaltmaagiin Battulga (54) püüab oma abikaasat kurja silma eest kaitsta, sest ei võta teda endaga kaasa ühelegi üritusele ega demonstreeri naist ka muul moel. Ka üksipäini pole uuel esileedil lubatud vist väljas käia, sest ajakirjanikud pole sellele igatahes jälile saanud. Kui eelmiste riigipeade ajal oli presidendi ametlikul koduleheküljel esileedi kohta oma rubriik koos foto ja elulookirjeldusega, siis nüüd pole esileedit sellel leheküljel isegi mainitud. Naisest ei avaldata ajakirjanduses ka fotosid. Mongolid pole uut presidendiprouat oma silmaga kordagi näinud.

Abikaasat polnud Battulga kõrval ka presidendivalimiste kampaania ajal ega ametisse vannutamise tseremoonial, mis on Mongoolia seniseid tavasid arvestades väga ootamatu ja eriskummaline. Kõigi eelmiste presidentide naised on oma abikaasasid alati tähtsatel üritustel saatnud ja olnud tihti üldsuse silma all. Battulgal oli nii kampaaniakohtumistel kui ka valimisvõidu tähistamisel kaasas tema vanem tütar Namuun.

Juba järgmisel päeval pärast ametisse vannutamist seisis presidendi ees oluline ülesanne: tal tuli välja kuulutada mongolite jaoks oluline üritus. Varasematel aastatel on võtnud Mongoolia suurima, Naadami festivali avamisest 11. juulil alati osa ka esileedi. Mongoolia traditsioonide kohaselt on presidendiproua osalemine sellel üritusel kohustuslik ja enesestmõistetav. Seekord aga rikuti seda tava räigelt, sest president Battulga oli Ulaanbaatari keskstaadionil kohal, kuid tema abikaasa mitte.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht