Züleyxa Izmailova, keskkonnaaktivist ja poliitik

«Teeme ka kõnni ja kummarda kampaaniat.»

«Mina osalen koos teiste Tallinna rohelistega sel päeval samuti koristusaktsioonis. Tavaliselt oleme igal aastal koristanud Russalka juures rannas. Sealt oleme kokku korjanud palju taarat, ühekordseid plastnõusid, meeletul hulgal suitsukonisid ning puhastanud rannikut ka lehkavast adrust. Tallinnas toimub samal ajal ka keskkonnasõbraliku liikumise kuu. Sellest tulenevalt kombineerime liikumist ja koristamist ning teeme nn kõnni ja kummarda kampaaniat ehk kõkutamist üle terve linna.

Loomulikult on kõige parem lahendus hoopis jäätmetekke vähendamine ja vältimine. Seepärast on valminud määrus, mis hakkab kehtima uuest aastast. See reguleerib avalikel üritustel kasutatavate ühekordsete nõude kasutamist selliselt, et ürituste korraldamine toimuks roheliselt ja väldiks mõttetut tarbimist.»

Foto: Arno Saar / Õhtuleht

Rainer Nõlvak, liikumise «Teeme ära!» esimees ja eestvedaja

«Naised teevad ja mehed räägivad.»

«Tuleb tunnistada, et minu 15. septembri on maailmakoristuspäeva teleülekandejuht Mart Normet ära planeerinud. Nii et kui ma hommikupoole saan veel Hiiumaal olla, siis lõunast sõidame juba Tallinnasse, kus mul tuleb anda mõned intervjuud. Ja filmimehed tulevad juba eelmisel päeval ka Hiiumaale, siis teeme sealtki midagi. Korralduse poole pealt on kõik hästi, meil on nii tublid tüdrukud «Teeme ära!» meeskonnas, et mul pole vaja üldse muretseda. Nii ju sageli ongi, naised teevad ja mehed räägivad.

Aga prügikoristuse puhul olen kogu aeg aktiivne, pärast iga tormi saab rannaäärt puhastada.»

Foto: Daisy Lappard

Vasta samale küsimusele Naistelehe Facebooki-lehel ja osaled loosimises. Seekord on auhinnaks komplekt Essence Cosmeticsi kuldseid silmapliiatseid. Võitja nime ja põnevamad vastused avaldame järgmises ajakirjas.

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) tõi 2017. aastal riigimetsast välja 281 tonni jäätmeid. Metsa jäetava prügi kogused pole viimase kümne aastaga kahanenud.
Eestlased soetavad aastas ligi 300 miljonit kilekotti, keskmine eluiga on kilekotil aga 20 minutit – aeg, mis kulub poest koju jõudmiseni.
Enam kui 3,5 miljardil inimesel maailmas ei ole ligipääsu kõige elementaarsematele jäätmekäitlusteenustele.

Allikas: maailmakoristus.ee