Kõhukliiniku füsio­terapeudi Helle Nurmsalu sõnul võivad nõrgad tupelihased põhjustada naisele mitmesuguseid probleeme. Pruugib tal vaid aevastada, nuusata või naerma pursata, kui juba tilgad püksis. Samuti võib juhtuda, et naine ei suuda pissihäda kinni hoida. Nõrgad lihased võivad kaasa tuua ka vaagnaelundite allavaje, gaasi- või roojapidamatuse ja tundetu suguelu.

Enneta probleeme varakult

Kuidas aru saada, et tupelihased on liiga nõrgad? Nurmsalu ütleb, et sel juhul esinevad juba alati ka teatud kaebused. Kui probleeme ei ole, on kõige parem olla kehaliselt aktiivne, siis saavad vajaliku koormuse ka vaagnapõhjalihased. Kui aga esineb probleeme, on vaja nende lihastega veidi intensiivsemalt tegeleda.

Ideaalis võiksid naised vaagnapõhjalihased üles leida juba raseduse ajal, see aitab sünnitusele päris palju kaasa. Kindlasti tuleks teha regulaarselt, kolm kuni neli kuud harjutusi korsetilihastele (sealhulgas vaagnapõhjalihastele) pärast sünnitust, et taastada lihasjõud ja funktsionaalsus. See aitab ka ennetada paljusid probleeme tulevikus. Kasu on neist harjutustest siiski igas eas, need on ka esmane ravi põiepidamatuse ja kerge allavaje korral.

Kui esineb vaagnapõhjaprobleeme, on vajalik sõltumata east teha taastavaid harjutusi, kaasates igapäevaellu ja treeningutesse õige tehnika. Kuigi vaagnapõhjaprobleeme esineb maailmas väga palju, ei pea ei uriinipidamatuse ega tundetu sugueluga leppima.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht