Mürgistus

Ägeda mürgistuse korral tuleb inimesele väikeste lonksude kaupa juua anda. Oksendama ajamine pole vajalik. Oluline on teha kindlaks, mis taime, marja, seent või muud mürgist on manustatud (või millega kokku puututud) ja mis koguses. Mürgistusinfoliini number on
16 662, sinna helistades saab teada, kas allaneelatud aine ja selle kogus võivad olla tervisele ohtlikud. Kodus võiks olla aktiivsütt. Täiskasvanu annus on orienteeruvalt 50 grammi ehk 200 aktiivsöetabletti. Kümnekilose lapse annus on kümme grammi ehk 40 tabletti.

Alkoholimürgistuse korral tea, et kui inimene on teadvusel, aga ei suuda vett juua ja oksendab, võib olukord olla eluohtlik – kutsu kohe kiirabi. Kui inimene on teadvuseta, keera ta ettevaatlikult külili, näoga enda poole. Kalluta pead nii, et lamaja saaks vabalt hingata. Püsi tema kõrval kuni kiirabi saabumiseni, kontrolli, kas ta hingab ja kas vereringe töötab.

Krambid

Põhjuseid, miks inimesel krambid tekivad, on mitmeid. Ära mingil juhul pane inimesele krambihoo ajal midagi suhu. Vanasti tehti seda lootuses, et ta keelt katki ei hammustaks. Kui paned krambi ajal inimesele suhu midagi, mis on hammastest nõrgem, võib see hingamisteedesse sattuda, kui aga tugevamat, võivad puruneda hambad. Krambi ajal tuleb põrutuse ja peahaava tekke vältimiseks panna kannatajale pea alla midagi pehmet. Krampe takistada ei saa, neil tuleb lasta mööduda. Pärast vaibunud hoogu tekib lühiajaline sügav uni. Keera kannatanu külili ja võta ühendust arstiga.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht