Nädala tähtpäevad

25. jaanuar
Paavlipäev

Eesti saartel, Lääne- ja Harjumaal on täna tähistatud talve keskpaika, mistõttu peab alles olema veel pool inimeste ja loomade toidust. Kui paavlipäeval paistab päike, tuleb soe suvi ja hea saak, kui aga sajab, on oodata ikaldust ja vihma. Hoidu täna tööst villasega ja ära vii ka pühkmeid välja ––kohta, kuhu need paned, tekib suvel palju usse. Võeh!

26. jaanuar
Tööl-olgu-lõbus-päev

Aasta esimese kuu viimasel reedel, tänavu 26. jaanuaril, võiksid kõik töötavad inimesed lipsu lõdvaks lasta või stiletod jalast visata, panna kontoris muusika mängima, pakkuda kolleegidele suupisteid ja limpsi ning teha kõike muud, mis muudaks vähemalt selle ühe tööpäeva aastas ekstra lõbusaks ja toredaks. Muidugi käib niisugune soovitus ainult nende kohta, kelle töö tulemus seetõttu ei kannata!

28. jaanuar
Andmeprivaatsuse päev

Täna on sobilik järele mõelda, kui palju infot jätame endast maha iga oma digimaailmas tehtud liigutusega: like-nuppu vajutades, endast fotosid ja eraelulist infot postitades, pelgalt guugeldadeski. Kui keegi väga tahaks, võiks selle põhjal panna kokku hirmutavalt detailse profiili. Tänagem taevast, et enamasti keegi vähemalt meie, tavaliste inimeste puhul seda teha ei soovi.

Nädala idee

Õpi midagi uut!

Aasta alguse pealehakkamine pole veel vaibunud, aga sa ei oska seda kuskile suunata? Mine ja õpi midagi uut. Kursused, koolitused ja huviringid alustavad taas. Kas poleks vahva näiteks araabia keelt mõista, parmupilli mängida, kangast kududa või kontorimassaaži teha? Kõike seda saad tudeerida Tallinna Rahvaülikoolis (Kultuur.ee), kuid uued kursused hakkavad pihta ka mitmel pool mujal. Hoia vaim värske ja muuda oma päevad sisukaks!

Foto: Tootja

Nädala raamat

Edgar Allan Poe novellid

Rahva Raamat

Kaante vahele on jõudnud Edgar Allan Poe viisteist parimaks peetud novelli. Teadupärast on Poe maailma üks tuntumaid õudus­juttude autoreid, teda peetakse koguni krimižanri leiutajaks. Et Poed innustasid kirjutama tõestisündinud lood, arvatakse, et ka nende novellide aluseks võivad olla reaalsed juhtumid. Tõsi, juukseid püsti tõusma ja verd tarretama need enam ei pane, aga tore on lugeda ja mõtiskleda, kuivõrd šokeerivad võisid need lood olla oma sündimisajal 19. sajandi esimeses pooles, kui elu oli hoopis teistsugune. Nagu ilmneb selle raamatu populaarsusest, on lugeja janu hämarate tegude ja elu tumeda poole vastu ikka samasugune.

Foto: Tootja

Kino

«Püha hirve tapmine»

Kirurg Stevenil on hea töökoht, kena kodu, imekaunis naine, nutikad lapsed ja luksuslik käekell. Kõik on pealtnäha liigagi täiuslik. See tähendab mõistagi vastupidist. Pere teadmata on Steven hakanud viimasel ajal kohtuma hiljuti isa kaotanud 16aastase Martiniga, kes tahab mehelt midagi. Lugu võtab sünge pöörde, kui Steven tutvustab Martinit oma perekonnale. Riskides kaotada kõik, peab mees tegema šokeeriva ohverduse. Cannes’i filmifestivalil parima stsenaariumi auhinna pälvinud painajalikus linateoses astuvad peaosalistena üles Colin Farrell ja Nicole Kidman. Vaata kinodes üle Eesti.

Foto: Korraldaja

Teater

«Ice»

1908. aasta. Keset Siberi sügavat taigat langeb meteoriit. Selle sees on eriline südameid lahti kooriv jää, mis levib inimeselt inimesele ja toob kogu Venemaa avarustest kokku salajase vennaskonna. Jää sulades avaneb utoopia, milles leitakse 20. sajandile traditsioonilisest vägagi eristuv tähenduslikkus. Lavastus põhineb Venemaa ühe tuntuma nüüdisaegse kirjaniku Valdimir Sorokini romaanil «Jää», mängivad Mari Abel, Mirtel Pohla, Riina Maidre, Henrik Kalmet jt. Esietendus 26. jaanuaril kell 19.00 Von Krahli teatris, pilet 14–19 eurot.

Foto: Korraldaja

Gala

Muusikaauhinnad 2018

Juba 20. korda marsivad püünele aasta parimad kodumaised muusikud. Ümmarguse numbri tõttu tuleb seekordne gala suurem kui kunagi varem. Spetsiaalselt selleks õhtuks loodud etteastetega esinevad ansambel Miljardid, kes pälvis tänavu nominatsioone suisa viies kategoorias, Trad.Attack!, Liis Lemsalu, samuti Eesti hiphopi kahurvägi eesotsas Reketi, Beebilõusta ja Genkaga, lubades anda nende seni kõige suurejoonelisema sõu. Õhtut juhivad Eda-Ines Etti ja Karl-Erik Taukar. 25. jaanuaril kell 19.30 Saku Suurhallis, pilet 24,90–89 eurot.