Nädala tähtpäevad

13. detsember
Luutsipäev

Seda Rootsis populaarset päeva tähistati Eestis vanasti peamiselt rannarootsi aladel. Hiiu- ja Saaremaal harrastati ka luutsiks käimist: mehed naiste- ja naised meesterõivastes kandsid vööl vitsakimpe, kontrollisid kodust korda ja pühadeks valmistumist. See oli ka õige päev hakata jõuluehteid tegema!

14. detsember
Rahvusvaheline pärdikupäev

Michigani ülikoolist aastaid tagasi alguse saanud pärdikupäeva eesmärk on juhtida tähelepanu loomade, eriti ahvide elutingimustele, võidelda nendega tehtavate meditsiiniliste katsete ja smugeldamise vastu. Kuna Eestimaal elavad ahvid aga ainult loomaaias, võid solidaarsusest uurida täna enda sisemist pärdikut – võimalik, et leiad midagi tuju­tõstvat!

15. detsember
Teepäev

Pane nüüd kann tulele, vali välja meelepärane puru ja luba endale õdus hetk maailma kõige populaarsema joogiga. Tänane päev on pühendatud teejoomise kultuurile, mis ühendab inimesi rahvusest, aastaajast ja kultuurilistest eripäradest hoolimata.

Nädala MÕTE

«Igasugune katse elu kontrollida kukub paratamatult läbi.»

Justin Petrone

Nädala idee

Pühitse meelerahu

Üha jõulisemalt kasvava jõuluärevusega ei pea tark ja iseseisev naine arutult kaasa jooksma. Kui kuuled, et sõbrannal on kingid ammu olemas, teisel koguni jõulumenüü koostatud, kolmas tikib une arvelt õhtukleidile pärleid, aga sinul pole õrna aimugi, kuidas pühad üle elada ... Siis ära muretse. Lasku pehmetele patjadele, võta ligi tass teed (vt ka 15. detsembri tähtpäeva) ja tunne end mõnusalt. Lõppude lõpuks on ka homme päev.

Foto: Tootja

Nädala Raamat

Katrin Pauts
«Öömees»
Rahva Raamat

Oma kolmanda põnevus­romaaniga, mille pealkiri tõotab mõnusat närvikõdi, annab Katrin Pauts märku, et väärib kodumaise krimikuninganna tiitlit. «Öömehes» on menuka mõrvaraamatu tunnused olemas: judinaid tekitav legend, Midsomeri stiilis kentsakas küla ühes selle veidi väändunud asukatega ja nutikas naispolitseinik, kes viimastes peatükkides mõistagi mõrtsuka jälile jõuab. Lõpulehekülgedele mahub ka pisut romantikat, nii et kui põnev lugemine ei lase plaanitud ajal magama minna, saad raamatut lõpetades silma siiski rahulikult kinni panna tõdemusega, et selles kurjas maailmas leidub ka midagi hinge kosutavat.

Foto: Tootja

Kino

«Näen vaid sind»

Marc Forsteri erootiline ja ääretult mõjus psühholoogiline põnevik jutustab loo kinnisideeks kujunenud armastusest. Oma mehest Jamesist sõltunud pimeda Gina nägemine taastatakse ja ta hakkab enda jaoks uuel moel maailma avastama. See keerab nende seni täiusliku suhte täiesti pea peale. Film räägib teravast omandiinstinktist, mille mõjul ollakse valmis tegema kujutlusvõime piire ületavaid koledusi. Vaata kinodes üle Eesti.

Foto: Korraldaja

Näitus

«Elada või mitte? Suhkrus on küsimus»

Keerulises suhkrumaailmas aitab orienteeruda tervishoiumuuseumi väljapanek. Mõistagi saad põhjalikke soovitusi, kuidas ja kui palju on arukas suhkrut tarbida ja milleks meie organism suhkruid üldse vajab. Ehk saavad murtud ka mõned müüdid ja teisalt selgeks, kas magus suutäis tähendab ka magusamat elu. Näitus avatud Eesti Tervishoiumuuseumis Tallinnas Lai 30.

Foto: Korraldaja

Kontsert

«Estraadilainel»

Nostalgialaksu Eesti estraadi armastatud lauludega garanteerib kontsert, kus solistidena on laval Kaire Vilgats ja Kalle Sepp, saateks sümfooniaorkester ja bänd ning vahetekste esitab teravmeelne Mihkel Raud. «Kui kõnnib mannekeen», «Hoogsas rütmis», «Sulle kõik nüüd ütlen» ja muud vanad head toredad palad soojendavad südant 17.–21. detsembrini Pärnus, Tallinnas, Tartus ja Jõhvis.