Nädala tähtpäevad

17. jaanuar
Lapsleiutajate päev

Kuupäev leiutavate laste esile tõstmiseks pole juhuslik – täna on sünniaastapäev õpetlasel, poliitikul ja lapsleiutajal ­Benjamin Franklinil. Kas näiteks teadsid, et just tema mõtles 11aastaselt (1717) välja ujumislestad? Ka pulgajäätis (1905), batuut (1930), kõrvaklapid (1873) ja isegi pimedate keel Braille (1825) on laste leiutatud. Hinnakem ja toetagem nende loovust!

18. jaanuar
Karupoeg Puhhi päev

«Kes hommikuti külas käib, see asjatult ei longi. Sest teavad kõik, taram-taram, just selleks hommik ongi.» Neid ja teisi toredaid mõtteid tunneb suur osa maailmast, autor teadagi Karupoeg Puhh. Või Winnie-the-Pooh. Või iPu der Bär, Medvídek Pú, Winnie l’ourson, Kubuś Puchatek, Micimackó, Peter Plys, Ole Brumm, Nalle Puh, Mikė Pūkuotukas. Pole vist vaja soovitadagi, et otsi tänase sünnipäevalapse A. A. Milne’i hitt-teos välja ja tsiteeri.

23. jaanuar
Käsitsi kirjutamise päev

Millal hoidsid pastakat peos kauem kui vaid oma allkirja kirjutamiseks? Juba paljast mõttest midagi pikemat paberile panna tõmbub käsi krampi, eks ole. Täna on siiski sobiv päev meenutada, milline su käekiri välja näeb ja kui palju on seal alles seda, mida algklassides nõuti.

Foto: Pixabay

Nädala idee

Meenuta suuskade otstarvet
Kas nüüd või mitte kunagi! Ilm on veidi krõbedam, mistõttu tundub viimaste aastate talvesid silmas pidades olevat ainulaadne hetk endale meelde tuletada, mismoodi suusad alla käivad ja kuidas vehitakse keppidega. Võta ligi pere või kaaslane ja sea sammud mõnele suusarajale, isegi kui lumi seal pole ilmataadi tehtud. Kliima muudkui soojeneb ja talved samamoodi ...

Foto: Tootja

Nädala raamat

Lindsay Jayne Ashford
«Naine Idaekspressis»

Kirjastus Ersen

Kõigepealt teeme selgeks, mida see raamat EI ole. See pole Agatha Christie stiilis mõrvalugu ega ka kuulsa krimiromaanide kuninganna biograafia. Tegemist on aga köitva psühholoogilise romaaniga, kus on nii armastust, draamat kui, jah, ka surma. Ilmselt toimiks lugu ka siis, kui peategelane oleks fiktiivne karakter, lihtsalt üks naiskirjanik, kes pärast valusat lahutust istub Idaekspressi rongi, et südamevalust eemale sõita. Nii et kindlasti võivad raamatu kätte võtta ka need, kes ei ole Agatha Christie elu ega loominguga eriti kursis. Fännidele on aga see mitmekordselt huvitav lugemine, äratundmist on nii romaani sündmuskohtade kui ka tegelaskujude seas, lisaks kerkivad esile vanad tuttavad Christie põnevike pealkirjad. Ashford ise ütleb, et romaanis põimuvad ajalugu, faktid ja väljamõeldised ning kõike seda lugeja saabki.

Foto: Tootja

Kino

«Kogu maailma raha»

16aastane poiss röövitakse. Tema pühendunud ema teeb meeleheitliku katse veenda poja miljardärist vanaisa lunaraha maksma. Kui too keeldub, proovib naine panna teda kõigest hingest meelt muutma, sest poja röövijad muutuvad aina jõhkramaks. Naine leiab liitlase oma nõustaja näol ja võidujooks ajaga toob välja elu tõelised väärtused. Tipplavastaja Ridley Scotti põnevikus teevad kaasa Mark Wahlberg, Christopher Plummer, Michelle Williams, Timothy Hutton. Vaata kinodes üle Eesti.

Foto: Korraldaja

Teater

«Kohe näha, et vanad sõbrad!»

Arsti juures järjekorras kohtuvad kaks naist, kes erinevad teineteisest nagu päev ja öö. Nad on kõiges eriarvamusel ja püüavad teisele oma seisukohta peale suruda. Sellest sünnivad koomilised, kohati lausa jaburad situatsioonid. Estraadi­kavade austajatel on kindlasti hea meel näha laval tippnäitlejaid Anne Paluveri ja Pille Pürgi, kellele kirjutas teksti anekdoodimeister Valdo Jahilo. Nalja peab saama ja saab ka! Komöödiateatri etendus kõikjal üle Eesti alates 16. jaanuarist kuni 1. aprillini, pilet 13–15 eurot.

Foto: Korraldaja

Kontsert

Indrek Patte ja Robert Jürjendal
Kes ei mäletaks Indrek Pattet?! Eesti üks staažikamaid rokkmuusikuid (LedR, Linnu Tee, ex-Ruja) on andnud välja oma kolmanda sooloalbumi ­«Cinemanic». Kontserdil esitab Indrek Patte Band lugusid nii sellelt kui ka eelmistelt albumitelt, mis on pälvinud tunnustust progeroki austajatelt üle maailma. Kaasa lööb kitarrivirtuoos Mathieu Spaeter Prantsusmaalt. Õhtu esimeses pooles saad aga nautida kitarrist Robert Jürjendali koos trummar Andrus Lillepeaga. 19. jaanuaril 19.00 Tartus Eesti Rahva Muuseumis, pilet 13 eurot.