Nädala tähtpäevad

5. jaanuar
Vahukoorepäev

Kui oled uusaastalubaduste tuules juba neli päeva ainult kapsalehti ja seemneid söönud, on täna hea võimalus oma dieedis paus teha ja süümepiinadeta vahukoort sisse vitsutada. Milleks ameeriklased muidu sellise toreda päeva välja mõtlesid! Piimarasv on tegelikult kasulik, väidavad teadlased.

6. jaanuar
Tehnoloogiapäev

Aastal 2018 on kentsakas meenutada, et kunagi pidi kaugekõne võtmiseks minema postkontorisse, isegi kui tahtsid pealinnast vaid Raplasse helistada. Praegu kipub pigem telefon käega kokku kasvama. Igal asjal on mitu külge, kuid täna on õige päev rõõmustada just tehnoloogia võimaluste üle. Kes meist tahaks enam leppida vähemaga?

8. jaanuar
Maa pöörlemise päev

Inimkonna ihalus näha end universumi paigal seisva keskpunktina sai lõpliku hoobi aastal 1851, kui Prantsuse füüsik Leon Foucault tõestas pendlieksperimendis, et jah, Maa tõepoolest pöörleb. Katses pealtvaatajaile pani mees võnkuma 66meetrise terastrossi otsas oleva raske pommi. Selle alla kinnitas ta nõela, mis vedas pendli liikumistee niiskesse liiva. Pomm pendeldas mõnda aega kindlat joont mööda, kuid hakkas siis trajektoorilt kõrvale kalduma.

Nädala idee

Lahku kuusest väärikalt

Jõulukuused on selleks korraks oma ülesande täitnud ja peagi tuleb hõredamaks pudenevad puud põletada või välja viia. Ole siis teadlik, et prügikasti ei tohi kuuske panna – ei tervelt ega tükeldatult. Prügikonteineri kõrvale võid selle jätta vaid siis, kui äravedu on korteriühistu ja jäätmevedajaga kokku lepitud. Samuti võid jõulukuuse viia tasuta jäätmejaama või omavalitsuse vastavasse kogumispunkti. Otsi infot jõulukuuskede kogumise kohta omavalitsuse koduleheküljelt (pealinnas www.tallinn.ee/est/Joulukuusk) ja käi oma jõulupuuga väärikalt ringi ka pärast pühadeaega.

Foto: Tootja

Nädala raamat

«Reketiga tüdruk. Kaia Kanepi teekond Ameerika mägedel»
Helen Sulg, Kalle Muuli
Kava Kirjastus

Kaia Kanepi elulooraamatule tegi meedia skandaalsete sissejuhatavate lugudega karuteene. Paljudele jäi mulje, et tegemist on vaid eraelust rääkiva teosega. Jah, kindlasti on Kanepi biograafia seni Eesti sportlaste karjääri kujutanud kirjatükkidest kõige emotsionaalsem. Samas on see ka hästi kirjutatud lugu inimlikust teekonnast koos karide, kõhkluste ja suurte õnnestumistega. Vastupidiselt meediakuvandile ei puudu raamatust ka tennis, sport ega võistlused. Numbrid ja nimed on saanud tausta, selgituse ja hoopis laiema raami kui televiisori ees mängu vaadates. Eriline maasikas tordil on Kanepi päevikusissekanded, mis muutusid ajas noore neiu hüüatustest targa mängija analüüsideni. Kui üldse midagi ette heita, siis seda, et päevikut oleks võinud isegi rohkem kasutada.

Foto: Tootja

Kino

«Kes on su issi?»

Kaksikvennad Kyle ja Peter Reynolds kasvavad üles teadmisega, et nende isa suri, kui nad olid väikesed. Avastades, et see on vale, asuvad nad oma tõelist isa otsima ja saavad oma ekstsentrilisest emast teada rohkem, kui oleksid tahtnud. Staaride nimekiri selles lustakas komöödias äratab aukartust: suurepärane Owen Wilson ja «Pohmakast» tuntud Ed Helms, lisaks Oscari-võitjad J. K. Simmons ja Christopher Walken ning Oscarile kandideerinud Glenn Close vendade ema rollis. Kinodes alates 5. jaanuarist.

Foto: Korraldaja

Laat

Vene jõulud Haapsalu vanalinnas

Kolmekuningapäeval leiab aset juba traditsiooniliseks saanud vene kultuurifestival Haapsalu vanalinnas, mida rahvasuus kutsutakse ka vene laadaks. Letid on täis traditsioonilist vene toitu ja tuju tõstab slaavipärane meelelahutusprogramm. Sinna kogunevad inimesed üle terve Eesti! Haapsalus Karja tänaval 6. jaanuaril kell 12.00–17.00.

Foto: Korraldaja

Kontsert

Orthodox Singersi jõulukontsert

Vene jõule võid tähistada ka kontserdiga. Vokaalansambel Orthodox Singers ootab oma austajaid jõulukontserdile Tallinna toomkirikusse. Esitusele tuleb muu hulgas ka vanavene, Serbia, Kreeka ja haruldane Süüria jõulumuusika. Dirigent ja kunstiline juht Valeri Petrov. Neljapäeval, 4. jaanuaril kell 19.00 Tallinna toomkirikus, pilet 10 ja 15 eurot.