Ei tahaks teistele koormaks olla

Katrin Viirpalu, saatejuht

Milline vabadus see oleks, kui saaksin teada tähtaja,» kirjutas Tõnu Õnnepalu. Kas siis oskaks targalt ajatada, et olla elu lõpuni terve, hooliv, tegus jne? Eluea pikenemine pelutab, sest tervena elatud aastate hulk jääb napimaks. Ei tahaks teistele koormaks olla, tahaks ise hakkama saada. Või siis jalapealt lahkuda. Ei saa elades pidevalt lahkumiseks valmistuda. Ma ei tea, kuidas selleks valmis olla. Kas peaks olema raha, ikka rohkem, et jaksaks maksta? Järgmine küsimus: maksta kellele? Vana ja armetu inimese eest hoolitsemine on südame- ja ka palgatöö. Kas riigikokku jõudnud hoolduskindlustus oleks lahendus? Soomes ei ole lastel ega lastelastel kohustust oma eakate esivanemate eest hoolt kanda. Olgu see Soomes või Vanuatul, hoolitsevad need, kes hoolivad. Tahaksin olla inimlike inimeste seas, kui olen vana ega jaksa.

Ma pole vastu, et Hawaii vanadekodus kaarte mängin

Jesper Parve, blogija ja ilmarändur

Kõigepealt muidugi loodan, et sellist aega ei tule, kui keegi minu eest hoolitsema peaks. Kui on aeg minna, saan loodetavasti rahulikult oma kodus silmad kinni panna ja kuskil mujal juba edasi seigelda. Et see nii ka oleks, seda saan ma kõige rohkem mõjutada ise, juba praegu, hoolitsedes iga päev oma vaimse ja füüsilise tervise eest. Kui peakski juhtuma halvim, poleks mul midagi selle vastu, kui omasuguste ättide ja memmedega kuskil Hawaii vanadekodus kaarte mängin ning viskit joon. Ka seda, et nii juhtuks, saan ma juba praegu mõjutada ise, hoolitsedes iga päev oma finantsilise kindluse eest. Ei tahaks lastele ega kellelegi teisele koormaks olla.

Foto: Daisy Lappard

Vasta samale küsimusele Naistelehe ­Facebooki-lehel ja osaled loosimises, mille auhind on Expressionsi ehtekomplekt. Võitja nime ja huvita­va­mad ­vastused avaldame järgmises ajakirjanumbris.