Vaid vähesed kassid ei näita toalillede vastu üles mingit huvi, enamik armastab nende lehti närida, potist mulda kaevata ja taimi isegi riiulist või aknalaualt põrandale kukutada. Eriti armastavad loomad närida kõige tavalisemat draakonipuud.

Kassid ei söö toataimi igavusest, vaid vajadusest saada kiudaineid. Ühtlasi aitab taimede närimine oksendada välja karvapallikesi – õuekassid söövad selleks heintaimi, mis sisaldavad foolhapet ja kutsuvad esile okserefleksi.

Kassil võiks olla oma muru

Kõige lihtsam on kasse toataimedest eemal hoida, kasvatades neile alusel spetsiaalset kassimuru, soovitab Hansaplanti turundusjuht Mari Oad. Niisamuti võiksid kassipidajal olla kodus maiustamiseks mõeldud potid piimanõgese, aed-liivatee, salvei või peterselliga. Kassimuruks sobib hästi ka sidrunhein. Muruseemet saab osta lemmikloomapoest, sobivad kõik murutüübid, mis kasvavad kiiresti ega ole laialehelised. Alus külvatud seemnetega tuleb asetada valgesse ja sooja kohta ning hoolikalt kasta. Kui võrsed on sirgunud mõnesentimeetriseks, võib neid kassile pakkuda. Suveks võib tubastele kassidele teha kassimurust ja maitsetaimedest oma rohelise nurgakese.

Kui kass kipub toalilli närima, tasub need võimaluse korral tõsta kohta, kus loom neile ligi ei pääse (kõrge kapi otsa, kuhu ta ei jaksa hüpata, eraldi tuppa, kuhu lemmikut ei lubata jne). Kui toataimi pole võimalik kassist eraldada, võib taimi pritsida sidrunimahla vesilahusega või panna lillepotti või selle alusele apelsini- või sidrunikoori –
enamikule kassidele tsitruseliste lõhn ei meeldi.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht