Sellega pole võimalik harjuda

Helen Adamson, laulja

Mina kellakeeramist ei poolda. Minul annab see alati tunda. Kuigi tegemist on vaid ühe tunniga, olen ma paar nädalat väsinud ja kohanen uue rütmiga. Sellega pole võimalik harjuda, sest kellakeeramine ajab meie bioloogilise kella sassi. Algne idee suveajale üleminekuks pärineb ju hoopis 18. sajandist, kui ma õigesti mäletan, et säästa niimoodi küünlaid. Siis seda küll ei rakendatud, kuid just sõjaajal võeti suveaeg kasutusele elektri säästmiseks. Tänapäeval on elektrisääst üsna marginaalne. Pigem annab see kasuteguri meelelahutuse valdkonnas, sest inimesed liiguvad suvel kauem väljas. Seega oleneb, kuidas vaadata. Mina kellakeeramist ei poolda, aga on kindlasti inimesi, kes pooldavad.

Mina kohanen kellakeeramisega hästi

Rauno Märks, saatejuht

Ma ise pole küll kogenud, et kellakeeramine tervisekahjustusi tekitaks, ega saa seda ka oma tutvusringkonna kohta kinnitada. Samamoodi ei usu ma, et on olemas öö- ja hommikuinimesi – pigem arvan, et kõik on harjumise ja harjutamise asi. Olen kella ette-taha nihutamisega ära harjunud. Kuna olen kogu aeg väsinud, pole mul üldse vahet, mismoodi see kell käib või on. Magan umbes viis tundi ööund ja toimetan edasi. Meenub, et kunagi, kui eksperimendi korras kella suveajale ei keeratud, jäi õhtune šašlõkitegu ootamatult hämarasse aega. Üldiselt kohanen kellakeeramisega hästi ja umbes nädalaga saavutan tavapärase elurütmi. Nii et las olla. Küll aga teeksin ettepaneku talvel lumised ja suvel päikeselised päevad kuulutada riiklikeks pühadeks!

Foto: Daisy Lappard

Vasta samale küsimusele Naistelehe ­Facebooki-lehel ja osaled loosimises, mille auhind on komplekt koos parfüümiga Oriflame’ilt. Võitja nime ja huvitavamad ­vastused avaldame järgmises ajakirjanumbris.

aastat ehk kõige pikema perioodi jooksul on vööndiaega muutnud Kanada, 108 maailma riiki pole seda kunagi teinud.

Euroopa riiki on muutnud vööndiaega aastal 2017, viis riiki on sellest nüüdseks loobunud ja üks pole seda kunagi teinud.

maailma riikidest muudab praegu oma vööndiaega, seda ei tee enamik troopilise kliimaga ehk ekvaatorile lähemal asuvaid riike.

Allikas: timeanddate.com