Allergikule on Ressi sõnul korralik ventilatsioon eluruumides väga oluline. Kõige lihtsam moodus puhta õhu saamiseks ongi tubade regulaarne tuulutamine.

«Sobiv ruumitemperatuur on 20–22 kraadi, õhuniiskus võiks jääda vahemikku 24–45%. Sellest kõrgem õhuniiskus loob soodsa keskkonna nii hallitusseente eoste kui ka kodutolmulestade paljunemiseks. Hallitusseente leviku piiramiseks tuleks niiskeid ruume sageli puhastada ja tagada neis korralik ventilatsioon. Kindlasti peab kohe parandama ka lekkivad torud nii vannitubades kui ka köögis kraanikausi all,» ütleb doktor.

Tee tuul alla tolmulestadele

Ühed sagedasemad tubased allergeenid on kodutolmulestad, mis mõjutavad inimesi kõige enam just sügisel ja talvel, mil lõviosa päevast viibitakse siseruumides. Kuidas luua oma kodus kodutolmulestale ja ka teistele seal leiduda võivatele allergeenidele võimalikult ebasoodne keskkond?

«Kodutolmulesta lemmikpaik on voodi, mistõttu tuleks voodipesu vahetada iga nädal. Pese seda vähemalt 60kraadises vees ja pärast kindlasti triigi,» soovitab dr Ress.

Pärast ärkamist võib voodi rahuliku südamega mõneks ajaks tegemata jätta, et voodiriided ära kuivaksid ja taheneksid – ka see aitab tolmulestade levikut piirata. Madratsit ja patju on võimalik kaitsta spetsiaalsete tolmukindlate katetega, kuid tekke ja patju tuleks regulaarselt, iga paari kuu tagant pesta 60kraadise veega. Alternatiivina pesemisele võib neid hoida ka tund aega kuumas, üle 60kraadises saunas või üks-kaks päeva sügavkülmas ja pärast seda korralikult puhtaks kloppida.

iaatorile või pesurestile,» soovitab dr Ress.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht