Tallinna Tehnikaülikoolis majandust õppinud Kaja (48) on töötanud pikka aega nii finants- kui ka kultuurimaastikul. Praegu tegeleb ta aga valdkonnaga, mis on juba aastaid kõige hingelähedasem olnud. Naine juhendab Põlistarkuste ja Rahvaravi koolis ajurveda baaskursust ning andis hiljuti välja ka raamatu «Elu maitsed – praktiline ajurveda».

Kaja sõnul on ajurveda kunst, kuidas elada kaua tervena. Vedaliku maailmakäsitlusega puutus ta esimest korda kokku 1991. aastal, kuid ei osanud tollaste teadmiste baasil selle sügavamat olemust veel taibata. Nüüdseks on enam kui kahekümne aasta vältel lisandunud teooriale ka praktika. «Olen pühendunud täielikult vedaliku elustiili praktiseerimisele ja jagan neid igavikulisi teadmisi ka teistele,» kirjeldab naine oma argipäeva.

Võõrsil vaheldust otsimas

Ühel hetkel tundis tookord veel finantsvaldkonnas tegutsenud Kaja, et tahab sellest veidi «loomingulist» puhkust võtta. Ta sõitis kaheks aastaks elama Buenos Airesesse, kus tegeles hoopis kirjastamisega. «Läksin pausi pidama, mulle väga sobis see keskkond. Õppisin seal Ladina-Ameerika kultuuri ja kirjandust ning Argentina tangot, mis on mu kaaslane siiani,» meenutab naine. Võõrsil elades tutvus ta inimestega, kes tegid ettepaneku asuda tööle Saksamaale. Kaja võttiski väljakutse vastu ja läks Saksamaale kultuurimaja juhiks. «Ehitasime selle peaaegu nullist üles. Korraldasin asju põrandapesust bilansini. Paralleelselt hakkasin edasi andma ajurveda praktilisi oskusi, juhendasin joogatunde ja tegin tantsuteraapiat. Teadmiste jagamise käigus tuli ka endal aina uusi praktilisi taipamisi,» räägib terapeut. Ühel hetkel langes kaalukauss ajurveda kasuks, ta otsustas kodumaale tagasi kolida ja ainult sellele pühenduda.

Kaja selgitab, et finantsala ei lähe ajurveda õpetusest sugugi kauge kaarega mööda, sest loodus on ju puhas matemaatika. Viimase õppimine on tal treeninud süsteemsust, mida õpetavad suuremas plaanis ka vedad. Teda on inspireerinud asjaolu, et iga teadmine selles süsteemis asetub oma kohale nagu pusletükk suures pildis. «Tänapäeval on palju «kanaldamist», milles on sageli rohkelt emotsioone ja ettekujutusi. Ajurveda õpetab eristama reaalsust illusioonidest ja on pigem sisemiste taipamiste teadus, kus arusaamad tulevad enda teadvuse arenguga sünkroonis, mitte kellegi teise «nägemuse» põhjal. Määrava tähtsusega on praktika. Ka meie meelemustrid on lihtsalt loodusjõud, mis toimivad teatud algoritmi kohaselt,» kirjeldab naine.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht