Pole ime, et ­pudruhelbe ­nimetus ­herkulo ­sarnaneb vanakreeka ­mütoloogilise jõumehe, Heraklese ehk ­Herculesega. Samas on kaera­helbed läbi ajaloo näinud paremaid ja ­halvemaid aegu, olles kohati ­teenimatult moodsa aja varjus. Uuringud on aga näidanud, et helvestel on mitmeid väga positiivseid omadusi.

Eelista täistera

Ehkki üldjoontes võib kinnitada, et kasu toovad kõik kaerahelbed, ­soovitab toitumisnõustaja Kristel Uibo tungivalt eelistada täisteratooteid. Nimelt on neis kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete kogus kõige suurem. Koostisosade nimekiri on muljet avaldav. Kaerahelbed sisaldavad mangaani, fosforit, magneesiumi, rauda, tsinki ja mitmeid B-rühma vitamiine.

Ka Ameerikas läbi viidud põhjalik kümneaastane uuring näitas, et täisterakaerast tooted aitavad oluliselt vähendada südame-­veresoonkonna haigusi. Uuring näitas, et kasulik efekt on ka juhul, kui täisterahelvestest on tehtud jahu.

Suurbritannias ja Madalmaades kahe miljoni inimese seas läbi viidud uuring tuvastas, et isegi kümne grammi kiudainete (mis saadi peamiselt kaerahelvestest) lisamine päevamenüüsse alandas seedekulglavähi tekkevõimalusi kümme protsenti, kirjutab Medical News Today.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht