Peaaegu kõik lauljanna elulookirjeldused algavad sõnadega «Anna German oli Poola lauljanna». Tegelikult ei voolanud temas kübetki poola verd. Anna sündis 14. veebruaril 1936 Nõukogude Liidus, Kesk-Aasia liiduvabariigis Usbekistanis.

Isa järgi oli ta sakslanna, ema järgi hollandlanna.

1930ndatel valitses NSV Liidus Stalini julm terror ja kõigisse välismaalastesse ning välismaalastest pärinevatesse kodanikesse suhtuti ühtmoodi – rahvavaenlased. Seetõttu hukati suurem osa Anna sugulastest või viidi koonduslaagritesse surema. Anna isa Eugen Hörmann (venepäraselt German) lasti Siberi laagris maha, kui tütar oli kõigest aastane.

Pärast mehe surma taipas Anna ema, et ellujäämiseks tuleb pidevalt elukohta vahetada ja kusagil ei tohi liigset tähelepanu äratada. Nii elas Anna koos emaga järgmised kümme aastat erinevates Nõukogude Liidu linnades, enamasti Kesk-Aasias. Žambõli (Džambuli) linnas elades sõlmis Anna ema fiktiivabielu juudi päritolu poolaka Herman Gerneriga, kellest sai hiljem Henryk Krzeczkowski nime all Poola tuntud kirjanik ja tõlkija. Tänu sellele abielule õnnestus perel Poola sõita ja tüdruku ema hangeldas pistise eest dokumendi, mille kohaselt oli Anna isa Poolas sündinud poolakas. Irma ise parandas passis oma nime ja muutus Gernerist Berneriks – slaavi G-tähte oli B-täheks väga lihtne ümber joonistada.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht