APLAUS

Dan Brown on kindel valik

Triinu Paomets ehk Lepatriinu, muusik

«Ikka ja jälle võtan kätte mõne Dan Browni teose. Ta on mu lemmikkirjanik juba ammusest ajast. Mäletan hästi, mil teismelisena nägin riiulis raamatut «Inglid ja deemonid». See tundus nii huvitav ja paeluv – et mis värk nende inglite ja deemonitega siis on? Võtsin kätte ja hakkasin lugema 600-leheküljelist lugu. Tuli välja, et pealkirjas välja toodud tegelastest ei olnud seal mingit juttu. Tegemist oli hoopis seiklusrikka looga, kus mööda Vatikani toimus põnev jaht. Olin lummatud. Kümme aastat tagasi tehti raamatust ka film, ent mina jään kindlalt teose pooldajate hulka. Praeguseks olen seda lugenud vähemalt kolm korda. Samuti kõiki teisi Dan Browni teoseid. Praegu on käsil tema viimane raamat – «Päritolu». Kui lugemishoo sisse sain, oli raske peatuda.»

Foto: Tootja

SULESEPP

Anne Ruussaar

«Johannes Lorupi klaasivabrik. Masstoodangust disainipärliteni»

Kirjastus Eesti ajaloomuuseum

Eestis on vähe ­kodusid, kus ei leiduks mõnda Lorupi klaasivabriku toodangut. Ajaloomuuseumi teadur-kuraator kogus kaante vahele suurepärase materjali Eesti kuulsaima klaasitöösturi Johannes Lorupi elukäigust, tuntumate klaasidisainerite ja -meistrite tegevusest, laiatarbekaubana toodetud klaasesemetest kuni eksklusiivsete autoritoodeteni.

Kuna Lorupi klaasesemed on enamasti vabrikumärkideta, annab rikkalike illustratsioonidega album võimaluse neid praegu haruldaseks muutunud esemeid kodudes ära tunda ja rohkem väärtustada. Esemeid leiab nii muuseumi- kui ka erakogudest.

Foto: Tootja

LINALUGU

«Tuulte tahutud maa»

«Kirgede tormi» hingematvad loodusvaated lendavad Joosep Matjuse uue dokumentaali kõrval pilbasteks. 400 võttepäevast on kokku pandud tunnine rännak, kus peategelaseks Eesti riigi kõige kallim vara – puutumatu loodus. Eriti põnev on kino­ekraanil keskenduda mõnele väiksemale tegelasele, keda on oma silmaga raske kinni püüda. Algidee sai režissöör viis aastat tagasi Ameerikas suuri kaljusid, mägesid ja jõgesid filmides. Teostuseni läks veel üle kolme aasta, aga nüüd on sajandi loodusfilm teistele vaatamiseks valmis. Kõigile linnavurledele on kinoskäik kohustuslik!

Foto: Korraldaja

MEIE KODUD

«Kohaliku aja järgi. Sajand Eesti linnakodu»

Veel mõned päevad jääb Rotermanni soolalaos avatuks suurepärane näitus, mis kajastab eestlase kodu ja sisustustrende saja aasta vältel.

Näituse külastaja näeb soolalaos nii unikaalmööblit, disainiklassikasse kuuluvat seeriatoodangut kui ka argikeskkonda, tavalist koduinterjööri. Kõike on nii palju, kui seda avalikesse arhiividesse jõudnud on.