APLAUS

Teistmoodi näituseavamine

Piret Laos, saatejuht

«Käisin sel suvel päris mitmel kontserdil – paar iga-aastast lemmikut ja sekka uusi avastusi. Tallinnas peetud festival Sweet Spot kukkus näiteks oma esimesel toimumiskorral mõnusasti välja ja kavatsen kindlasti ka järgmisel korral minna. Tore on minna festivalile, mis on n-ö koduuksest paari sammu kaugusel ja kus on kohal esinejad, keda Eestis harva näeb. Mul on suvest meeles ka üks hoopis ­rahulikumat laadi üritus. Nimelt toimus suve alguses Hiiumaal Britt Ressari maalinäituse «Merede maastikud» avamine. Briti kaunid mereteemalised maalid sobisid sealse Hõbekala külalistemaja seintele kui valatult ja hoone maast laeni aknad tõid tuppa ka Hiiumaa õueilu. Kõrvale tegi pai muusikupaari Angeelia ja Mick ­Pedaja akustiline kontsert. See kõik kokku oli lihtsalt nii ilus ja lummav.»

LINALUGU

«Võta või jäta»

30aastane Erki (Reimo Sagor) saab ühel unisel hommikul Soomes elu muutva telefonikõne. Tema endine tüdruk­sõber Moonika (Liis Lass) sai äsja lapse ja väidab, et mees on tüdrukutirtsu isa. Segaduses Erki võtab ennast olude sunnil kokku ja hakkab üksi lapse eest hoolitsema, sest Moonika ennast emana ei näe. Alguses kiratseb mehe elus kõik: ta kolib beebiga lapsepõlvekoju, kuhu ta muidu mingi hinna eest tagasi ei läheks. Ent ka see on ajutine lahendus. Varsti on mees ja beebi omapäi. Liina Trishkina-Vanhatalo film on nagu dokumentaal sellest, et kangelaseks ei saa üle öö ja ka Superman võib vahendeid valimata tegutsedes eksida.

Foto: Tootja

TELEMAGNET

«Toidulugu»

Eesti keelest leiab tuhandeid vanasõnu, mis on seotud söömise ja toiduga. Pole ka ime, sest eks see ole ainus töö, mis toidab. Kuigi söögi nimel on rohkem sõjarännakuid tehtud kui armastuse pärast, vaadatakse ajalooraamatutes neist pigem mööda. ETV näitab sügisel kuueosalist sarja, kus keha kinnitamise kunst ei ole lihtsalt telekoka pajatused, vaid analüüs näiteks liha rollist inimkonna arengus. Teise osa teemad on küpsetamine ja kääritamine, mille leiutamine oli tõeline läbimurre. Kuidas ja millal on leib ning ka õlu inimloos veel rolli mängi­nud, seda näeb laupäeval kell 17.35 ETVs.

Foto: Tootja

MEISRTIKLASS

«Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940»

Suurgildi hoones avatud näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid vallutas art déco moejoon – see jättis oma jälje ka Eesti rõivastumis­kultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel riietuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest esemeid. Näitus on valminud ajaloomuuseumi kogude põhjal ja nüüd saavad huvilised väikest osa neist rikkustest ise uudistada.

Näitusega kaasnevad ka teema­õhtud. Nii on lubanud külla tulla Tallinna Linnateatri vanemgrimeerija Anu Konze, folklorist Marju Kõivupuu, juuksur-­ajaloolane Cäroly Anton jpt.

Foto: Korraldaja
Foto: Tootja

SULESEPP

Clare Mackintosh

«Laske mul olla»

Kirjastus Petrone Print

Kirjaniku sulest on tulnud ladusa kirjutamisstiili ja ootamatute pööretega psühholoogiline põnevik. Närvekõditavalt kõhe, otsekui elust võetud suhte­probleemide, vägivalla, reetmiste, leina ja rahamurede pundar, mis ei vii just eriti õnneliku lõpplahenduseni. Siin pole tegemist klassikalise kurja ja hea võitlusega, nii mõnedki toonid jäävad mustvalge asemel halliks. Samas sarjas ilmunud «Ma lasen sul minna» ja «Ma näen sind» tasuvad samuti lugemist, sest põnevuselamus on kuhjaga garanteeritud.