APLAUS

Sulandumine toimubki samm-sammult

Katrin Karisma, näitlejanna

«Parim kingitus on emotsioon. See, mis ma «Kremli ööbikuid» vaadates sain, oli eriti võimas. Iga esinejat, kes õhtust õhtusse laval veedab, kummitavad probleemid, ja need olid lavastuses hästi välja toodud. Samas on seal ka liinid, mida mõistavad inimlikul tasandil kõik. Nautisin etendust koos oma rahvaga ja usun, et nii mõnigi tundis sarnaselt minuga neidsamu hingevärinaid. Silma jäi see, et publikus olid peamiselt eesti keele kõnelejad. Ma ka uurisin, kuidas narvakad lavastusse suhtuvad. Vastuseks sain, et tunduvalt paremini kui varasematesse ettevõtmistesse. Nii see sulandumine toimubki – samm-sammult. Igati tasemel olid ka tantsijad, kes etendusele hoogu andsid. Loodan, et seda lugu mängitakse tuleval suvelgi. Või tehakse hittidest, mis seekord ära ei mahtunud, teine osa. Kõigile suur aplaus!»

Foto: Tootja

SULESEPP

Erika Aulik

«Viru tänav ja teised»

Kirjastus Varrak

1907. aastal sündinud ja 1988. aastal surnud Erika Auliku memuaarid viivad rännakule läbi Eesti ning Tallinna ajaloo. Lugeja satub ennesõjaaegsetesse nooblitesse kohvikutesse ja uhkeldavatesse äridesse, kuid ka märtsipommitamise, küüditamisrongide või Nõukogude okupatsiooni keskele. Omamoodi naudingut pakuvad mälestused kunagise vaimueliidi tegemistest, sest autori lähedaste sõprade hulka kuulusid Marie Under ja Artur Adson, August Gailit, Friedebert ja Elo Tuglas, Johannes Aavik, Ants Laikmaa jpt Eesti kuulsused. 1960.–1970ndatel kirja pandud mälestused on väga põnev ja hariv lugemine.

Foto: Tootja

LINALUGU

«Timm Thaler ehk Müüdud naer»

Vaene Tim käib isaga iga nädal hipodroomil võidusõidule panuseid tegemas. Seda kuni päevani, mil isa sureb. Kuri kasuema keelab poisil õnnemängud, ent viimasel külaskäigul kohtab Tim huvitavat parunit. Selleks, et õnn pöörduks, tuleb poisil müüa oma naer. Kõhkluste kiuste kirjutab ta lepingule alla, kuid koos naeruga kaotab ta palju muud. Ühele õigele lastefilmile kohaselt saab siin nii itsitada kui ka põnevusest küüsi närida. Kuigi raamatusõbrad teavad puänti ette, on see siiski mõnus vaatamine kogu perele.

Foto: Tootja

TELEMAGNET

«Kole Koiott, baaris ainult tüdrukud»

Kõik teavad seda lugu peast. Noor naine Violet (Piper Perabo) läheb lootusrikkalt suurlinna elama, aga kõik ei kulge plaanipäraselt. Varsti vajab neiu töökohta, mis aitaks eluvaimu sees hoida. Ahvatlev pakkumine juhututtavalt viib Violeti tööle baari Coyote Ugly, kuhu tullakse nii janu kustutama kui ka baaridaamide seltskonda nautima. Algul tunneb Violet end teiste lärmakate ja elukogenud neidude seas kohmetult, aga aja möödudes õpib temagi suurlinna reeglid korralikult selgeks. ­Romantiliste komöödiate vankumatusse klassikasse kuuluvat filmi näeb TV3s reedel kell 22.00.

Foto: Stanislav Stepaško

MEISTRIKLASS

«Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp»

1930ndate teisel poolel äratasid Eesti kultuuriruumis tähelepanu kaks noort Pallase skulptorit – abielupaar Linda Sõber ja Endel Kübarsepp. 1944. aastal lahkusid nad pagulastena Eestist ning andmed kunstnike edaspidise elu ja tegevuse kohta olid viimase ajani lünklikud. 1940ndate lõpul lahknesid kujurite teed. Sõber jätkas elu Itaalias, Kübarsepp USAs. Nõukogude okupatsioonikümnenditel jäi mõlema skulptori loomepärand kodumaal eelkõige ideoloogilistel põhjustel tähelepanuta. Nüüd vaadeldakse nende loomingut aga 1930ndate Eesti skulptuuriklassika olulise osana. Näitus on avatud Kumus.