APLAUS

Dokumentaalfilm avab akna maailma

Tanel Eiko Novikov, Klassikatäht 2018

«Viimati sattusin vaatama Pärnu filmifestivalil linastunud dokfilmi «Mässaja kirurg». See loovus, millega arst Erik Erichsen inimesi aitab, on vaimustav. Filmis ei ilustatud midagi. Näidati nii, nagu on – ja kohati oli see isegi raske vaatamine. Film andis numbritele, mis muidu kuidagi ­pidama ei jää, hoopis teise tähenduse. Üks asi on kuulda kuiva statistikat, teine asi seda näha – kuidas vähk ei küsi elukohta ning kuidas Rootsi ja Etioopia tervisesüsteemid erinevad teineteisest nagu öö ja päev. Dokumentaalfilmi puhul ei tohi aga ära unustada, et see on ikkagi režissööri nägemus teemast. Kuid ka see avab akna maailma ja on teine vaade kui see, mis endal. Inimesena on Erik Erichsen soe ja avatud. Festivali lõpetamisele tuli ta koos oma kvartetiga ja kuna ka mina esinesin seal, tegime koos lõpunumbri. Ta mängib väga hästi trompetit, mille avastas enda jaoks taas pensionile jäädes.»

Foto: Tootja

LINALUGU

«Mamma Mia! Siit me tuleme taas»

Populaarne ABBA muusikal põhinev linateos saab järje. Ekraanile naasevad nii Meryl Streep, Amanda Seyfried, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Julie Walters, Christine Baranski, Dominic Cooper kui ka Pierce Brosnan. Kuigi päris elus on fännid järge oodanud kümme aastat, on filmis möödunud kõigest viis aastat. Lugu läheb edasi kohast, kus Donna tütar Sophie (Amanda Seyfried) valmistub avama hotelli imekaunil Kreeka saarel. Sagina käigus mõistab Sophie, et on lapseootel. Segaste tunnete tulvas avanevad mälestuste laekad ja neiu saab teada nii mõndagi armsa ema Donna minevikust. Noort Donnat kehastab Lily James, kes on televaatajale tuntud draama­sarjast «Sõda ja rahu», mida näeb praegu ETV2st. Selle suve kõige hoogsam film on kinolevis alates reedest.

Foto: Tootja

TELEMAGNET

«Elu Victoria ajastu talus»

Suvel on maaelamistes tegemisi üks-
jagu. Kindlasti jookseb nii mõnelgi peast läbi mõte, et võiks jäädavalt metsade ja põldude vahele kolida. Uues ETV sarjas võtavad kolm briti teadlast selle väljakutse ette, ainult veidi teise nurga alt. Nad veedavad terve aasta maal 1885. aastal levinud tavasid järgides. Nad kannavad ajastule vastavaid riideid, söövad nii, nagu kombeks oli, ning kasutavad majapidamis- ja põllutöödes kuninganna Victoria ajastusse jäävaid tööriistu ning -võtteid. Kuueosaline dokumentaalsari algab ETVs 22. juulil. Eetris pühapäeviti kell 18.45, kordus kolma­päeva hilis­õhtutel.