K

Kingsepp Rainer ­Rosenfeld nõustub, et head talvesaapad on tõeline lotovõit, alati ei taga kvaliteeti kõrge hind või tuntud kaubamärk. «Eks kõigepealt tuleb läbi mõelda, mis oludes saapaid enim vaja läheb,» leiab mees. «Mida rohkem jala käiakse, seda suurema hoolega tuleb jalatsipoes valida.» Linnadaamid, kes kodust väljudes otse autosse astuvad, võivad seada põhilisteks kriteeriumiteks meeldiva mudeli ja värvi. «Kahjuks pole ilus sageli kvaliteetne,» kinnitab kingsepp ja soovitab neil, kel vaja iga ilmaga õues käia, jälgida esmajoones saabaste materjali.

 

Õhuke nahk meie oludesse ei sobi

Rosenfeldi esimene soovitus on eelistada ehtsast nahast saapaid. Kas tõesti pole tänapäeval ikka veel olemas head ja vastupidavat tehismaterjali? «Tegelikult on, aga head kunstnahka on tavaostjal raske viletsast eristada,» selgitab meister. «Ehtne nahk on seetõttu parem valik. Kui sa pole materjalis kindel, uuri müüjalt.»

Kingsepp soovitab enne ostmist katsuda ja võrrelda mitut jalatsit. «Nahk võiks olla pigem paksem, aga samas mitte jäik, vaid painduv.» Paksem nahk on mõistagi vastupidavam. Kui materjal tundub käe all liiga sile ja pehme, on karta, et lumelobjakas sumpamiseks need mõeldud pole, selline nahk ei hoia niiskust eemal. Seepärast pole meie talve tingimustes head ka seemisnahast jalatsid – kui puhtas paksus lumes saab nendega hakkama, siis vesisemad olud enam ei sobi.

Osal saabastel on sees paks karvane vooder, mis tekitab tunde, et küllap on jalad igasuguse välismõju eest kaitstud. Kui nahk on aga pealt õhuke, hakkab niiskus ühel hetkel ikkagi jalgadeni jõudma. Spetsialisti kogemuste järgi ei päästa halba nahka isegi korralik jalatsihooldus. «Kreemita, mis sa kreemitad, aga kui nahk on vilets ja laseb vett läbi, polegi midagi teha.»

Edasi lugemiseks telli ajakiri Naisteleht